טיפים לשמירה על עדכניות היעדים העסקיים

קביעת יעדים עסקיים תקופתיים, וגזירה של יעדים קבוצתיים ואישיים מהם, הם כלי חשוב לשיפור המיקוד העסקי בהיותם מצפן ארגוני שמתווה את הדרך לפעילות היומיומית. אך במציאות הדינמית שבה פועלות מרבית החברות, לעתים קרובות התנאים משתנים והיעדים העסקיים כבר אינם תואמים את המציאות. יעדים לא מעודכנים לא רק שאינם מביאים תועלת רבה (שכן הם מתפקדים כמצפן המצביע לכיוון הלא נכון) – הם אף עלולים לגרום נזק הן בתוצאות הישירות של פעילות לא מכוונת, והן בהשפעה על יחס העובדים ליעדים ולארגון כולו ("הם באמת חושבים שנצליח למכור ב-20 מיליון דולר השנה ?").

בניגוד ליעדים קבוצתיים או אישיים – היעדים העסקיים הם ארוכי-טווח ולכן לא כדאי לשנותם בקצב מהיר מדי. יחד עם זאת, את הבדיקות הבאות כדאי לבצע אחת לכמה חודשים כדי לוודא שהיעדים שקבעתם עדיין רלוונטיים:

  • מצוי מול רצוי: האם הישגי הארגון עד כה תואמים את היעדים העסקיים ? אם היעדים הפכו לבלתי-מציאותיים להשגה מחד, או לקלים מדי להשגה מאידך – כדאי לתקשר בארגון את הסיבות להצלחה/כשלון ובה בעת לעדכן את היעדים כך שיהיו ריאליים יותר. 
  • מצב השוק: אמנם אין צורך לבצע SWOT Analysis אסטרטגי מלא לעתים קרובות מדי, אבל כדאי בהחלט לבדוק אחת לכמה חודשים, לפחות ברמה האופרטיבית, מהם החוזקים והחולשות שלנו ומהם האיומים וההזדמנויות בשוק, ולהחליט האם יש טעם בעדכון היעדים העסקיים.
  • התחרות: חשוב ספציפית להיות עם האצבע על הדופק לגבי המתחרים ומצבם לעומתנו – אם למתחרה יש יתרון תחרותי חדש, לעתים יש צורך להגיב עליו במהירות גם במחיר של ויתור על יעדים אחרים כדי לא להסתכן באובדן נתח שוק.

Powered by WordPress